Kategorie

Konto

Koszyk

Dzbanek filtrujący – czy warto?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Dzbanek filtrujący – czy warto?

Dzbanki filtrujące błyskawicznie zyskały popularność. Dzisiaj można je kupić od ręki w prawie każdym supermarkecie. Ich zaletą jest niewątpliwie cena, a także wygląd – są zamykane, eleganckie i bez problemu można je wziąć ze sobą nawet na wyjazd. Reklamowane są jako zdrowe i ekologiczne. Czy warto więc rozważyć ich zakup? Podpowiadamy!

 

Dzbanek z filtrujący – jak działa?

Wiele osób zastanawia się, jak działa dzbanek filtrujący wodę. W ich funkcjonowaniu nie ma jednak nic skomplikowanego – należy zdjąć pokrywę i wlać wodę z kranu do dzbanka. W zależności od producenta oraz modelu czas na przefiltrowanie wody (czyli przepływ wody przez specjalny filtr do drugiej komory w naczyniu) może się różnić, z reguły jednak jest to nie więcej niż 5-10 minut. Dużo zależy również od pojemności naczynia.

Wkłady z aktywnego filtra węglowego należy wymieniać co miesiąc. Można je kupić przez internet lub stacjonarnie w większości sklepów. Zawsze po wymianie filtra należy na początku przefiltrować wodę i ją wylać – nigdy nie należy pić wody przefiltrowanej za pierwszym razem!

Wkłady węglowe usuwają chlor i wszystkie pochodne tego pierwiastka. Warto wiedzieć, że większość filtrów węglowych składa się również z innych rodzajów złóż (np. z żywicy, która pozbywa się twardości wody).

Dzbanek z filtrem węglowym nie tylko poprawia walory smakowe wody kranowej, ale także usuwa jej twardość (i zmniejsza osad, który powstaje w czajniku po gotowaniu wody), pozbawia ją chloru i innych mechanicznych cząsteczek, które przedostają się do wody z rurociągów.

Dzbanek filtrujący – szklany czy plastikowy?

Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonany jest dzbanek z filtrem do wody, dużo zależy od jego użytkownika. Nie każdemu bowiem odpowiada przechowywanie wody w plastikowym pojemniku (woda może nabrać charakterystycznego posmaku). Zakup szklanego dzbanka filtrującego będzie jednak droższy niż kupno jego plastikowej wersji.

Plastikowe dzbanki są również polecane osobom, które mają dzieci – dzbanek nie stłucze się nawet wtedy, gdy dziecko upuści go na ziemię. Szklane dzbanki są cięższe i trudniej je przewieźć np. na wczasy. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, jaki dzbanek filtrujący wodę wybrać, pomyśl, czy będziesz z niego korzystał wyłącznie w domu, czy często tłuką Ci się naczynia, a także sprawdź cenę i dostępność filtrów do wody w sklepie, w którym najczęściej robisz zakupy.

Dzbanek filtrujący z filtrem magnezowym

Filtry magnezowe zawierają w sobie ów ważny dla ludzkiego organizmu pierwiastek. Woda z takiego dzbanka nie tylko będzie dokładnie przefiltrowana, ale również specjalny filtr wzbogaci ją o magnez. Regularne przyjmowanie magnezu jest niezwykle ważne zwłaszcza dla osób, które piją duże ilości kawy – łatwiej jest go przyjmować w wodzie, którą się pije na co dzień, niż w tabletkach, o których można zapomnieć.

Dzbanek filtrujący – jak używać?

Najpierw należy dokładnie wymyć produkt (zwłaszcza gdy używamy go po raz pierwszy), a następnie założyć filtr w pojemniku. Następnie wystarczy wlać do pojemnika wodę i odczekać kilka minut. W przypadku pierwszego filtrowania (przy każdej zmianie filtra!) należy wodę wylać i czynność powtórzyć. Niektórzy producenci radzą przefiltrować wodę dwa razy. Później woda jest gotowa do spożycia. Należy pamiętać o regularnej wymianie filtra – raz na miesiąc.

Dzbanki filtrujące – czy są zdrowe?

Woda z kranu wciąż budzi obawy u wielu osób. Niektórzy nie chcą pić wody z kranu w obawie przed stanem rur wodociągowych, z których płynie woda, a innym po prostu „kranówka” nie smakuje. Dzbanek filtrujący pozbędzie się nie tylko nieprzyjemnego smaku i zapachu, ale także usunie tak zwane cząstki mechaniczne z rur, których obawiają się niektórzy.

Filtry węglowe są nieszkodliwe dla zdrowia, a niektórzy porównują jakość wody filtrowanej do wody butelkowej. Wystarczy porównać dwa czajniki, w których w jednym gotowano wodę z kranu, a w drugim – wodę przefiltrowaną. Dzbanki filtrujące odciążą również portfel – kupno filtrów (zwłaszcza w większych opakowaniach) wychodzi taniej niż regularne kupowanie zgrzewek wody.

Ile kosztują dzbanki filtrujące? Zależy od producenta i materiału, z którego wykonano pojemnik, a także od zestawu (często producent dołącza kilka filtrów do dzbanka), jednak ich cena waha się od 20 do 100 złotych.