Kategorie

Konto

Koszyk

Jak czyścić lodówkę? 5 przydatnych wskazówek

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak czyścić lodówkę? 5 przydatnych wskazówek

Czyszczenie kuchni na ogół kojarzy się z myciem blatów, zlewu, pieca, szafek czy podłogi. Warto jednak pamiętać, że dla utrzymania odpowiedniej higieny konieczne jest też mycie wnętrz AGD – m.in. lodówki. Jak zrobić to dobrze i skutecznie? Podpowiadamy!

Zanim zabierzemy się do czyszczenia lodówki

Utrzymanie lodówki i zamrażarki w czystości wbrew pozorom nie jest tylko kwestią estetyczną. Zabrudzona chłodziarka może bowiem negatywnie wpływać na świeżość umieszczonych w niej produktów i w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zatruć. To samo dotyczy przechowywania w niej starych czy spleśniałych artykułów – szczególnie w niezamkniętych opakowaniach. Będą one bowiem nie tylko nieprzyjemnie pachnieć, ale też znajdujące się w nich grzyby i bakterie bardzo szybko rozmnożą się w całej lodówce. Dlatego też tak ważne jest regularne mycie chłodziarki i usuwanie z niej nieświeżych produktów – albo najlepiej zjadanie ich przed upływem daty ważności.

Na co zwrócić uwagę, myjąc lodówkę?

Niezależnie od typu lodówki i rodzaju oraz poziomu jej zabrudzenia zawsze warto podczas jej mycia zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwsza z nich to bezpieczeństwo – przed rozpoczęciem czyszczenia należy bowiem odłączyć chłodziarkę od prądu. Drugą kwestią jest zabezpieczenie znajdującej się w niej żywności. Najlepiej zrobić to poprzez wyciągnięcie jej do kosza czy innego pojemnika i szczelne okrycie gazetami, co znacznie spowolni proces nagrzewania. Na mycie lodówki warto wybrać dzień nieco chłodniejszy – trzymanie łatwo psujących się produktów w 30-stopniowym upale nie jest bowiem nigdy dobrym pomysłem. Trzecią kwestią związaną z myciem lodówki czy też zamrażarki, jest pozbycie się z niej warstwy lodu lub szronu. W tym wypadku pod żadnym pozorem nie powinno się używać noży czy innych ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić urządzenie. Jedynym rozsądnym wyjściem w tym przypadku jest po prostu odczekanie, aż lód sam się rozpuści.

Jak często myć lodówkę?

Jedną z najczęstszych wątpliwości związanych z czyszczeniem lodówki jest kwestia tego, jak często to robić. W różnego rodzaju poradnikach znaleźć można informacje, że mycie powinno odbywać się raz w tygodniu. Praktyka życiowa pokazuje jednak, że mało kto tak robi – czy to ze względu na brak chęci czy po prostu czasu. Dlatego też warto przyjąć zasadę, by czyszczenie odbywało się przede wszystkim w regularnych odstępach czasu, choć najlepiej nie rzadszych niż 1-2 miesiące. Dodatkowo zawsze powinno się też umyć lodówkę po wylaniu czy zabrudzeniu jej jedzeniem lub pojawieniu się pleśni.

Czego używać do mycia lodówki?

Do mycia lodówki można użyć różnego typu środków. Warto jednak pamiętać, że absolutnie niedopuszczalne jest używanie silnych detergentów czy środków potencjalnie trujących dla człowieka, gdyż mogą one uszkodzić samą chłodziarkę lub być przyczyną zatruć. Dobrymi rozwiązaniami jest użycie rozcieńczonego płynu do naczyń czy np. roztworu wody i sody lub octu. Do samego czyszczenia doskonale nadają się klasyczne gąbki czy ściereczki kuchenne.

Jak myć półki w lodówce?

Często spore problemy podczas mycia lodówki sprawiają znajdujące się w niej półki lub inne elementy wyposażenia. Należy je wyciągnąć z chłodziarki i czyścić osobno w misce czy pod bieżącą wodą. Jeśli posiadają one części zdejmowalne, to warto je rozłożyć, by dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w lodówce?

Osobną kwestią związaną z czyszczeniem lodówki jest kwestia zapachów. Aby uniknąć spożywania deseru ze śmietaną o smaku kiełbasy należy skorzystać z odpowiednich środków zaradczych. Częściowym rozwiązaniem jest oczywiście szczelne zamykanie szczególnie intensywnie pachnących produktów w odpowiednich pojemnikach. Do tego warto wstawić do lodówki podstawek z niewielką ilością proszku do pieczenia, sody lub kawy, które powinny zneutralizować zapachy – dla pełnego efektu trzeba je jednak regularnie wymieniać. Alternatywą dla nich mogą być też sprzedawane w sklepach z AGD i Internecie pochłaniacze zapachów

Mycie lodówki to bez wątpienia bardzo ważny element utrzymania kuchni w czystości. Dlatego też z pewnością nie warto się uchylać od tego obowiązku, gdyż może to prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.