Kategorie

Konto

Koszyk

Jak dobrać olej silnikowy?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak dobrać olej silnikowy?

Wybór oleju silnikowego jest istotny ze względu na żywotność silnika – tym samym właściwie dobrany olej może okazać się kluczem do rzadszego odwiedzania serwisu. Poniżej wyjaśniamy, jak wybrać olej silnikowy i co oznaczają tajemniczo brzmiące oznaczenia oraz odpowiadamy na wiele pytań dotyczących olejów silnikowych.

Jak dobrać olej silnikowy do auta?

Właściwie dobrany olej pomaga zachować silnik w dobrym stanie. Przy mnogości dostępnych marek i rodzajów łatwo się pogubić, zwłaszcza, że nie każdy silnik jest taki sam. Jak więc dobrze wybrać olej silnikowy? Przede wszystkim należy spojrzeć na jego opakowanie. Główne oznakowanie oleju silnikowego składa się z liczb i litery W np. olej silnikowy 5W30. Jest to tzw. klasa lepkości stworzona przez SAE (Society of Automotive Engineers, czyli Stowarzyszenie Inżynierów Amerykańskiego Przemysłu Samochodowego). Pierwsza liczba w oznaczeniu lepkości oleju silnikowego określa przydatność do pracy w niskich temperaturach. Im wartość jest niższa, tym lepiej olej sprawdza się w niskich temperaturach. 0W oznacza pracę przy -35 stopniach Celsjusza. Każde kolejne oznaczenie to 5 stopni więcej.

Po literze “W” w oznaczeniu znajduje się określenie lepkości oleju w temperaturach wysokich. Producenci samochodów najczęściej zalecają oleje o lepkości 40 (np. Mobil 5W40). Oleje o niższej lepkości, np. olej silnikowy Castrol 5W30, bywają zalecane przy mniejszych, ciaśniej zbudowanych, nowoczesnych silnikach. Dobór oleju silnikowego dla konkretnej pory roku staje się tym samym dość istotny. Oleje o dużej lepkości, a więc dobre do pracy w wysokich temperaturach, mogą sprawić problemy zimą. W naszych warunkach klimatycznych, w których temperatura może spaść wiele stopni poniżej zera, zastosowanie takiego oleju może sprawić, że silnik pierwsze kilkanaście sekund pracuje właściwie bez jakiegokolwiek smarowania.

Czy rodzaj silnika ma znaczenie w doborze oleju? Czy np. olej silnikowy do diesla, będzie inny niż olej do silnika benzynowego? W tym wyborze pomagają dodatkowe oznaczenia. Równolegle funkcjonują także dwie klasyfikacje jakości olejów silnikowych: amerykańska API i europejska ACEA. Klasyfikacja API rozróżnia oznaczenie S dla silników benzynowych i C dla wysokoprężnych (diesla). Druga litera oznacza klasę jakościową – im dalsza litera alfabetu tym wyższa i nowsza klasa oleju.

W klasyfikacji europejskiej natomiast mamy do czynienia z podziałem na klasę A (oleje dla silników benzynowych) oraz B (oleje dla silników diesla). Za literą znajduje się liczba od 1 do 5, określająca głównie charakterystykę oleju np. A3/B4 oznacza olej silnikowy uniwersalny (zarówno do silników benzynowych, jak i dla diesli) o stałej lepkości i wysokich parametrach stosowany w silnikach z wtryskiem bezpośrednim. Rozwój technologii chemicznej sprawił jednak, iż z czasem pojawiły się oleje uniwersalne, oznaczane np. SJ/CF lub A3/B4.

Kolejną kwestią jest właściwy wybór rodzaju oleju. Na sklepowych półkach znajdziemy oleje silnikowe syntetyczne, półsyntetyczne oraz oleje silnikowe mineralne. Tu wybór jest prosty… pozornie. Właściwy olej dla nowych samochodów to olej syntetyczny – lepiej pracuje w niższych temperaturach, ma też wyższą trwałość. Dla starych aut, których silnik jest zdecydowanie bardziej dotarty, bezpieczniej jest stosować olej mineralny lub półsyntetyczny, by uniknąć wypłukania nagarów (osad w komorze spalania) – co może prowadzić do wycieków lub spadku stopnia ciśnienia w silniku.

Olej silnikowy – jak sprawdzić jego stan?

Olej silnikowy jest istotny dla pracy naszego samochodu. W trakcie jego pracy zużywa się, jednocześnie zmniejszając zużywanie się silnika. Dlatego należy dbać o poziom oleju oraz o jego jakość. Jak sprawdzić poziom oleju? Sprawdzanie oleju jest proste, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim robimy to przed uruchomieniem silnika lub po dłuższym czasie od jego wyłączenia (kilkanaście minut wystarczy). Samochód musi też stać na równym podłożu. Należy otworzyć maskę, wyjąć tzw. bagnet olejowy i wytrzeć, najlepiej szmatką z mikrofiby lub papierem. Wsuwamy go potem na miejsce, następnie wyjmujemy i sprawdzamy stan – ilość, ale nie tylko. Ważne są też kolor i zapach. Jeśli olej intensywnie pachnie paliwem jest to zły objaw. Warto obalić tu także pewien mit. Obecna w większości aut kontrolka oleju nie określa jego stanu, a ciśnienie.

Olej silnikowy i termin ważności

Czy olej silnikowy ma w ogóle termin ważności? Tak. Podobnie jak większość substancji, także i olej silnikowy się “starzeje”. To, jak szybko do tego dochodzi, zależy od warunków przechowywania. Jak długo można przechowywać olej silnikowy w opakowaniu fabrycznym? Zwykle około 5 lat, pod warunkiem, iż stoi ono w miejscu ciemnym i niezbyt ciepłym. Otwarte opakowanie zwykle zapewnia pełną przydatność oleju przez około rok.

Olej silnikowy – co ile konieczna jest wymiana?  

To, jak często trzeba wymienić olej silnikowy, jest podawane przez producentów aut. Warto jednak te zalecenia traktować z ostrożnością, bo może okazać się, iż są one obłożone wieloma warunkami i mają wiele wspólnego z marketingiem, a mniej ze specyfikacją techniczną. W praktyce wymiana oleju silnikowego powinna odbywać się co około 15 000 km.

Czy oleje silnikowe można mieszać ze sobą?

Czasem pojawia się konieczność dolania oleju, a nie całkowitej jego wymiany. Wówczas pojawia się pytanie o dolewanie, a tym samym mieszanie różnych olejów silnikowych. Jest ono dopuszczalne, należy jednakże pamiętać, by były to oleje o tych samych parametrach lepkości i klasie. Na wszelki wypadek warto wozić ze sobą stosowany w samochodzie olej.

Ile kosztuje olej silnikowy i czy warto na nim oszczędzać?

Oszczędzanie na oleju silnikowym może się zemścić. Cena 1 litra oleju silnikowego może się wahać od kilkunastu do około 30 złotych. To niewiele względem ceny ewentualnych napraw, których wymaga źle smarowany silnik. Przy wyborze oleju warto kierować się wyżej wymienionymi czynnikami, jak klasa czy rodzaj, zamiast jego ceną.

Gdzie kupić olej silnikowy?

Obecnie dostępność wysokiej klasy olejów silnikowych jest duża. Wyspecjalizowane sklepy motoryzacyjne  zwykle oferują szeroki wybór różnych olejów silnikowych, chociaż często mają nieco wyższe ceny, niż te, które można znaleźć w internecie. W sieci natomiast dobrym miejscem na zakup oleju silnikowego jest np. stosowny dział w arena.pl