Kategorie

Konto

Koszyk

Jak wybrać kijki do nordic walking? Podpowiadamy!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Jak wybrać kijki do nordic walking? Podpowiadamy!

Nordic walking od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych sportów, uprawianych przez amatorów aktywności fizycznej. Czym jest ten nietypowy sposób chodzenia ze specjalnymi kijkami, że podbił serca tylu osób? Jaki sprzęt trzeba mieć, żeby móc skutecznie ćwiczyć nordic walking?

Jak dobrać kijki do nordic walking?

Kijki do nordic walking, w przeciwieństwie np. do kijków narciarskich czy trekkingowych, zakończone są specjalnymi rękawiczkami, a także odznaczają się gładką i drobną rękojeścią. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić rękojeść przed zakupem, ponieważ możesz kupić kijki, które są przeznaczone do zupełnie innego rodzaju aktywności, przez co tylko stracisz pieniądze.

Zawsze przed zakupem kijków należy dobrać ich wysokość do swojego wzrostu. W tym celu ustaw kijki nordic walking pionowo i chwyć za rękojeść. Kijki są dopasowane do Twojego wzrostu w momencie, w którym łokieć jest zgięty w około 90 stopniach. Dopiero gdy wiesz, jak dobrać kijki nordic walking, możesz zastanowić się, jaki rodzaj kupić.

Kijki do nordic walking – jakie wybrać?

Wielu początkujących miłośników nordic walking nie zdaje sobie sprawy z tego, że na rynku jest kilka rodzajów kijków. Można kupić kijki nordic walking składane (teleskopowe), karbonowe i regulowane. Wiele zależy również od materiału – dostępne są kijki z włókna węglowego lub z lżejszego aluminium.

  • Kijki nordic walking składane to kijki, które są kompaktowe i można je bez problemu złożyć oraz przenieść z miejsca na miejsce. Zwykle mają dwie lub trzy części, które wsuwają się w siebie.
  • Kijki nordic walking karbonowe to kijki jednoczęściowe, wykonane z karbonu. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, są cięższe i polecane bardziej doświadczonym osobom.
  • Kijki nordic walking regulowane to inaczej mówiąc kijki o regulowanej długości. Najczęściej wykonuje się je z aluminium. Większość z nich posiada specjalny system, który chroni przeguby dłoni przed wstrząsami.

Kijki nordic walking – jak chodzić?

Duża część osób, która dopiero zaczyna przygodę z nordic walking, nie wie, jak prawidłowo chodzić z kijkami. Niektórzy uważają, że wystarczy iść jak na zwykły spacer, tylko w rękach trzymać kijki. Niestety nie jest takie proste – chodzenie z kijkami wymaga opanowania prawidłowej techniki, żeby uniknąć kontuzji i żeby trening przyniósł efekty.

Nordic walking to marsz, podczas którego należy zaangażować jak najwięcej mięśni. Jest to możliwe dzięki zwiększonym (w porównaniu do zwykłych spacerów) wymachom ramion, wydłużonemu krokowi oraz dzięki kijkom, które są dodatkowym obciążeniem. Jeżeli tylko technika jest prawidłowa, to nordic walking może odciążyć kręgosłup i stawy, jednak w innym przypadku może pogłębić ich zwyrodnienie.

Przy nordic walking należy skupić się na kroku. Prawidłowy krok jest dłuższy i bardziej dynamiczny, niż w przypadku zwykłego spaceru. Najpierw należy sprawdzić długość kroku, który powinno się stawiać – najlepiej jest to zrobić poprzez położenie kija na ziemi. Następnie ustawia się pietę jednej stopy na jednym jego końcu, a palce drugiej – przy drugim.

Gdy opanujesz już kroki, czas na skoordynowanie ramion z nogami. Najpierw robisz krok, później „przyciągasz kijki” za sobą (zachowując kąt łokcia 90 stopni) nie trzymając rękojeści kijka (kijek nie wypadnie – po to jest rękawiczka przy rękojeści), a następnie chwytasz rękojeść kijka, wbijasz go w podłoże i odpychasz się (pamiętaj, że odepchnięcie nie powinno iść z dołu, a od tyłu!).

Ile kosztują kijki do nordic walking?

Kijki do nordic walking znajdziesz zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Trudno powiedzieć, które sklepy mają najkorzystniejszą cenę – cena kijków nordic walking zależy od wielu czynników (m.in. od materiału, z którego zrobiono kijki, od ich typu czy od marki), choć w internecie często można natrafić na korzystne promocje. Jeżeli dopiero zaczynasz uprawiać ten sport, spróbuj kupić kijki dla początkujących, zrobione z lżejszego i tańszego materiału – dzięki temu nie wydasz zbyt wiele, a będziesz miał okazję sprawdzić, czy nordic walking to sport dla ciebie.