Kategorie

Konto

Koszyk

Jak zrobić oczko wodne? Podpowiadamy!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak zrobić oczko wodne? Podpowiadamy!

Oczko wodne to wspaniała ozdoba naszego ogrodu  – cieszy oko, ale i jest miejscem do życia dla wielu różnorodnych organizmów: ryb, roślin, owadów. Przyciąga ptaki, które w upalne dni mogą się z niego napić i przede wszystkim sprawia wiele satysfakcji. Zwłaszcza, że wybudowanie oczka wodnego jest wyzwaniem – większym lub mniejszym, w zależności od tego, na jaki rodzaj oczka się zdecydujemy. Jak to zrobić?

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie – krok po kroku

Zanim chwycimy za łopatę i wyruszymy kopać dół na oczko wodne, przemyślmy kilka kwestii i zaopatrzmy się w niezbędne produkty i narzędzia. Jak można zrobić oczko wodne? I, co ważniejsze, z czego zrobić oczko wodne?

Z czego wykonać oczko wodne?

Oczko wodne możemy wykonać na wiele sposobów. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca albo nie chcemy decydować się na rozwiązanie, które wymaga od nas kopania dołu, możemy zrobić oczko wodne z wanny. Ale zdecydowana większość osób decyduje się na oczko, które będzie imitować naturalny staw. Zazwyczaj do stworzenia i zabezpieczenia oczka wykorzystuje się folię i żwir – choć oczywiście można także zrobić oczko wodne bez folii. Możemy bowiem wybrać gotowe formy z utwardzonego syntetycznego materiału. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie będziemy w stanie w stu procentach wybrać kształtu oczka, bowiem jesteśmy uzależnieni od modeli oferowanych przez producentów.

Kiedy zakładać oczko wodne?

Najlepszym momentem na założenie oczka jest wiosna. Oczywiście musimy poczekać, aż ziemia rozmięknie po zimie. Założenie oczka wodnego wiosną pozwoli naszym roślinom na rozrost a rybom na przystosowanie się do nowego środowiska przed okresem jesienno-zimowym.

Gdzie umiejscowić oczko wodne?

Oczko wodne umiejscowić najlepiej w najniżej położonym miejscu ogrodu (aby spływała do niego cała woda), niedaleko domu (musimy podłączyć prąd do pompy i mieć zapewnione bliskie źródło wody), w miejscu częściowo osłoniętym (ale nie całkiem – rośliny muszą mieć światło do rozwoju, ale zbytnie nasłonecznienie spowoduje nagromadzenie się glonów), nie sąsiadującym z drzewami liściastymi i krzewami (opadające liście zanieczyszczają wodę).

Kiedy oczyścić oczko wodne?

W zależności od pory roku, powinniśmy zwracać uwagę na różne czynniki wpływające na czyszczenie oczka wodnego. Latem oczyszczamy oczko przede wszystkim z martwych i chorych roślin, szkodników jak mszyce oraz glonów. Regularnie też filtrujemy wodę. Jeśli z powodu upałów wody ubyło, uzupełniamy ją. Jesienią usuwamy liście i nadmiar mułu z dna wraz z martwą materią organiczną, usuwamy przekwitłe kwiatostany i uschnięte liście. Zimą oczka nie czyścimy (pamiętamy tylko o jego napowietrzaniu).

Jak zabezpieczyć oczko wodne przed dziećmi?

Po pierwsze podczas budowy oczka przemyślmy jego głębokość – z jednej strony niech nie będzie zbyt głębokie, a z drugiej niech nie posiada ostrych brzegów – budujmy łagodne, szerokie zejścia (ułatwią nam także ustawianie roślin w oczku). Przykrywanie oczka siatką może być problematyczne – zwłaszcza, jeśli hodujemy rośliny albo kiedy oczko jest większe. Najważniejsze to nie pozostawiać dziecka bez opieki i reagować, gdy będzie zbyt blisko oczka.

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Przed zimą uzupełniamy poziom wody do maksimum. Jeśli w oczku wodnym hodujemy ryby, ale jest ono płytsze niż 80 cm, to musimy je odłowić i przenieść do innego zbiornika wodnego. jeśli zimą w oczku pozostają ryby, pamiętajmy o odpowiednim napowietrzaniu zbiornika.

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?

Możemy także zdecydować się na budowę oczka wodnego z wodospadem. Kaskadę budujemy, wykorzystując ziemię pozyskaną podczas kopania oczka. Ją też musimy zabezpieczyć folią. Kamienie, które układamy na wzniesieniu, formują wodospad. Łączymy je ze sobą zaprawą, ale w taki sposób, aby nie była ona z przodu widoczna. Pamiętajmy także o odpowiednim ukryciu wodnego przewodu, który będzie dostarczał wodę na szczyt kaskady.

Ile kosztuje oczko wodne?

Oczko wodne to dość kosztowna ozdoba – oczywiście jeśli chcemy zrobić to bardzo tanio, to możemy założyć miniaturowe oczko wodne w wannie czy przeciętej na pół oponie, ale jeśli zamierzamy je wykopać, to za każdy metr kwadratowy zapłacimy około 500 zł. Decydując się na wybór gotowej formy możemy nieco zaoszczędzić.

Gdzie kupić oczko wodne?

Akcesoria, gotowe formy, narzędzia czy folię kupimy zarówno w marketach budowlanych, jak i w sieci. Rośliny dostaniemy w marketach ogrodniczych i budowlanych. Ryby do oczka wodnego kupimy w sklepach zoologicznych.

Oczko wodne to piękne uzupełnienie zadbanego ogrodu. Jeśli tylko mamy możliwości przestrzenne na stworzenie go, warto się tego podjąć – z pewnością doda to uroku przestrzeni wokół naszego domu.