Kategorie

Konto

Koszyk

Lodówka – jak układać w niej produkty?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Lodówka – jak układać w niej produkty?

Porządek w lodówce, a w szczególności prawidłowe rozłożenie w niej poszczególnych elementów to gwarancja maksymalnej trwałości produktów. Różnice temperatur na poszczególnych półkach, przegrodach i kieszeniach w obrębie lodówki bywają znaczne, dlatego właściwe rozmieszczenie zawartości pomoże utrzymać świeżość i przydatność produktów. Jak więc układać produkty? Oto nasze wskazówki!

Robimy porządki w naszej lodówce. Gdzie przechowywać produkty?

Lodówka to jeden z najważniejszych sprzętów AGD w domu. Stosowanie zasad odnośnie do tego, jak przechowywać produkty w lodówce, pozwoli zyskać ich dłuższą świeżość, a także utrzymać ich walory smakowe i odżywcze. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, aby zadbać o:

  • oddzielenie pokarmów surowych od gotowych do spożycia – najlepiej na osobnych półkach,
  • przechowywanie wędlin, serów i im podobnych w pojemnikach, pergaminie lub folii,
  • niewkładanie ciepłych potraw do chłodziarki,
  • podwyższenie temperatury w lodówce latem,
  • przechowywanie długoterminowych produktów na końcu półek, a tych o krótkim terminie zdatności – bliżej drzwi.

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie w lodówce jest najchłodniej, to odpowiedź brzmi – na dolnych półkach. W kwestii tego, jak układać produkty w lodówce no Frostzasady są bardzo podobne.  

Lodówka – co na najwyższej półce?

Odpowiadając na pytanie, jak układać produkty w lodówce, zacznijmy od najwyższej półki. Ponieważ jest to miejsce, w którym lodówka ma najwyższą temperaturę, powinny znajdować się na nim produkty o najdłuższej trwałości, czyli pokarmy w słoikach i szczelnych opakowaniach. To również świetne miejsce na ciasta, które potrzebują ochłodzenia, ale niekoniecznie bardzo niskich temperatur.

Środkowa półka w lodówce – zobacz, co na niej trzymać

Ułożenie produktów w lodówce na środkowej półce powinno obejmować żywność o nieco krótszym terminie przydatności, dlatego warto układać tutaj potrawy do odgrzania, nabiał, itp., a także produkty, które najlepiej przechowywać w temperaturze do  5°C.

Co na najniższej półce?

Najniższe rejony lodówki to miejsce, w którym półka w lodówce jest najzimniejsza. To strefa doskonała do przechowywania pokarmów, które psują się najszybciej. Jest to idealne miejsce na ryby, wędliny oraz mięso, a także owoce i warzywa, bądź produkty, które zostały napoczęte. Z reguły jest to miejsce najłatwiej dostępne, stąd to na nie zwracamy uwagę w pierwszej kolejności po otwarciu lodówki.

Dolne szuflady w lodówce – jak je zapełnić?

Dolne komory i szuflady w lodówce to miejsce na świeże warzywa typu sałata, a także owoce cytrusowe. Jeżeli zastanawiasz się, jakich warzyw nie trzymać w lodówce, to na czele listy są pomidory oraz ogórki. Ponadto nie zaleca się przechowywać tu owoców egzotycznych, stąd też np. banany w lodówce to nienajlepszy pomysł. Warto również unikać umieszczania produktów typu miód w lodówce. Do pokarmów, które również nie nadają się do chłodziarki należą także: pieczywo, konserwy i oleje, kawy i herbaty, a także wszelkiego rodzaju produkty sypkie.

Ciekawą opcją są lodówki z odrębną regulacją temperatury w szufladach – można w nich szybko schłodzić napoje lub wino. Amatorzy wina mogą dodatkowo wykorzystać opcje, jakie dają specjalne chłodziarki do wina.

Drzwi lodówki – nie tylko na napoje

Drzwi do lodówki to miejsce, w którym najchętniej przechowujemy napoje, jednak jest to również doskonałe miejsce na sosy, słoiki z majonezem lub musztardą, a także jajka i masło (w górnych partiach drzwi). Warto pamiętać, że na drzwiach lodówki często dochodzi do zmian temperatur, na skutek otwierania chłodziarki, dlatego dobrze jest umieszczać tutaj jedynie produkty, które nie wymagają bardzo niskiej temperatury.

Odpowiednie ułożenie produktów w lodówce pozwoli im na dłuższe zachowanie świeżości, a w konsekwencji – zmniejszenie ilości wyrzucanego jedzenie i zminimalizowanie wydatków. Z pewnością więc warto zapoznać się z tymi podstawowymi zasadami i wprowadzić je w życie w swoim domu.