Kategorie

Konto

Koszyk

Łyżka do opon rowerowych – czy warto ją kupić?

Opublikowano: sie 04,2021 12:00

Łyżka do opon rowerowych – czy warto ją kupić?

Wymiana dętki lub opony w rowerze może wydawać się łatwa. Szybko poradzi sobie z nią doświadczony pracownik serwisu rowerowego, ale to zadanie często przerasta amatora dwóch kółek. Bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi nie tylko stracimy czas, ale także narazimy się na ryzyko uszkodzenia sprzętu. Możemy sobie tego wszystkiego oszczędzić, jeśli pod naszą ręką jest odpowiednia łyżka do opon rowerowych. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Spis treści

Wymiana opon w rowerze

Wycieczka rowerowa z rodziną, jeszcze sporo kilometrów do domu i nagle… uszło powietrze z opony i jednoślad odmawia nam posłuszeństwa. Przewidujący miłośnik sportu i rozrywki ma ze sobą dodatkową oponę i dętkę. Problem pojawia się, gdy ktoś nie wie, jak zabrać się za wymianę przysłowiowego „flaka”. Podpowiadamy, jak sobie poradzić. Łyżka do opon rowerowych oraz pozostałe akcesoria, takie jak pompka i klucze do odkręcenia koła będą niezbędne, aby przywrócić nasz rower do użyteczności. Przede wszystkim, powinniśmy zdemontować koło, żeby mieć 100% dostępu do przebitej części. Jeśli została uszkodzona sama opona, to najpierw musimy spuścić powietrze z dętki. Robimy to, aż usłyszymy odgłos opony odklejającej się od rantu obręczy. Następnie ściągamy oponę z dętką. W tym momencie przyda się się łyżka do zdejmowania opon rowerowych. Cały etap jej zastosowania jest szczegółowo opisany poniżej.

Łyżki do opon rowerowych – jak używać?

Jeśli zastanawiamy się, jak używać łyżek do opon rowerowych, już spieszymy z odpowiedzią. Zazwyczaj w sklepie kupimy komplet trzech łyżek, przy dużym oporze przydadzą się wszystkie. Po pierwsze, trzeba spuścić powietrze i odgiąć ręką oponę od rantu obręczy. Potem wkładamy 2 łyżki (w odstępie kilku cm) w powstałą szczelinę. Naciskamy łyżki w dół i przytrzymujemy lub zaczepiamy o szprychy. Opona częściowo odejdzie od obręczy i w to miejsce wsuwamy trzecia łyżkę. Stopniowo przesuwamy ją po obwodzie i ściągamy oponę. Następnie wyciągamy dętkę z opony zaczynając od miejsca wentyla. Czas na założenie nowej opony z dętką. Zakładamy oponę na obręcz, lecz tylko jedną krawędzią, druga musi wystawać poza koło. Powstaje szczelina, w którą wpychamy lekko napompowaną dętkę. Zacznijmy od włożenia wentyla w dziurę obręczy, a potem dętkę ułóżmy w oponie. Ważne, by jej nie przekręcić i uważać na przypadkowe zwinięcie. Następnie nakładamy drugą cześć opony na obręcz koła. Tu ponownie pomogą łyżki do zmiany opon rowerowych. Najpierw, wystającą część opony wciskamy łyżką do środka obręczy. Łyżkę lub krawędź opony warto wcześniej posmarować śliską substancja (np. płynem do naczyń lub mydłem). Sprawi to, że nie uszkodzimy dętki. Pamiętajmy, że musi być ona całkowicie ukryta pod oponą. Już jesteśmy prawie u celu. Wystarczy odpowiednio dostosować ciśnienie w kole, przykręcić je na swoje miejsce i możemy ruszać w dalszą podróż. Należy pamiętać, że przy zdejmowaniu opony nie powinniśmy używać śrubokrętów lub innych ostrych przedmiotów.

Łyżki do opon Schwalbe

Wybierając zarówno rowery i akcesoria rowerowe pamiętajmy, że przed zakupem warto popytać o zdanie znajomych lub poszukać porad w internecie. Wśród miłośników dwóch kółek dobrą opinią cieszą się łyżki do opon Schwalbe. To produkty bardzo wytrzymałe, a ich specjalny kształt zapobiega przyszczypaniu dętki podczas zakładania opony. W czasie ściągania opony łyżka może być zahaczona o szprychę, uwalniając tym samym rękę do użycia kolejnej łyżki.

Łyżki do opon Continental

Łyżki do opon Continental to również sprzęt, który ułatwia życie niejednemu rowerzyście. Wykonane są z lekkiego tworzywa wzmocnionego włóknami, a ich konstrukcja ułatwia pracę nawet w przypadku ciasno dopasowanych opon. Producenci zapewniają, że prawidłowe użycie nie spowoduje uszkodzenia dętki czy obręczy roweru.

Łyżka do wymiany opon rowerowych bardzo ułatwia naprawę usterki w naszym jednośladzie. Dzięki tym przyrządom unikniemy straty czasu i niepotrzebnych nerwów, siłując się z kołem roweru. Cena łyżek to jedyne kilkanaście złotych, dlatego zdecydowanie warto je mieć przy sobie podczas każdej wycieczki rowerowej.

 

Może zainteresują Cię również:

Łańcuch czy U-lock, czyli wszystko o zabezpieczeniach rowerowych

Lampka rowerowa – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jakie lusterko rowerowe?

Przerzutki

Łańcuchy

Narzędzia i smary