Kategorie

Konto

Koszyk

Mikrofon do komputera – jak wybrać?

Opublikowano: sie 04,2021 12:02

Mikrofon do komputera – jak wybrać?

Mikrofon sieciowy to niezwykle przydatne akcesorium – wykorzystać możemy je zarówno do grania w gry sieciowe, jak i nagrywania muzyki czy przeprowadzania rozmów. Czym kierować się przy jego zakupie? Odpowiedź poniżej.

Spis treści

Mikrofon do komputera – kiedy się przydaje?

Mikrofon do komputera występuje w kilku różnych wersjach. Do wyboru mamy modele:

  •      Do gry na komputerze i rozmów – idealnie do tego celu sprawdzi się mikrofon USB.
  •      Lektorskie, do vlogów – tu warto zaopatrzyć się w mikrofon dynamiczny.
  •      Reporterskie – w tym przypadku najlepiej zakupić mikrofon dynamiczny jednokierunkowy.
  •      Do nagrywania wokalu – nadadzą się tu zarówno mikrofony dynamiczne, jak i pojemnościowe. Drugie z nich to najlepsze rozwiązanie dla osób myślących o profesjonalnych nagraniach.

Jaki mikrofon kupić do komputera?

Takie urządzenia elektroniczne można podzielić na:

  •      Dynamiczne – membrana razem z cewką znajdującą się w polu magnetycznym zostają tu poruszone przez drgania powietrza. Na cewce generowane jest napięcie. Zaletą takiego urządzenia jest prosta konstrukcja, a co za tym idzie – niska cena. Są to najczęściej mikrofony do komputera bezprzewodowe, jako że nie wymagają one dostarczania energii z zewnętrznego źródła.
  •      Pojemnościowe – w tego typu sprzęcie komputerowym znajdują się dwie elektrody, które podłączone są do źródła napięcia stałego. Jedna z nich jest nieruchoma, drugą z nich jest membrana, która dzięki działaniu fal dźwiękowych zostaje wprawiona w ruch. Odległość między nimi zmienia się, przyczyniając się do zmiany pojemności kondensatora. Główną zaletą takiego urządzenia jest niska cena przy równoczesnym wiernym odwzorowaniu nagrywanych dźwięków, co sprawia, że najczęściej sięgają po nie profesjonaliści.

Jak wybrać mikrofon do komputera?

Przy zakupie mikrofonu do komputera, pod uwagę warto wziąć następujące parametry:

  •      Charakterystyka kierunkowa – w zależności od tego, w jaki sposób urządzenie zbiera dźwięk, wyróżnić możemy trzy podstawowe grupy urządzeń. Pierwsza z nich to mikrofony jednokierunkowe, które odbierają fale akustyczne z określonego kierunku. Pozostałe dźwięki mogą być tutaj praktycznie niesłyszalne. Druga grupa to mikrofony dwukierunkowe, gdzie kształt obszaru, z którego zbierany jest dźwięk przypomina ósemkę. Trzecią są urządzenia dookólne, zbierające dźwięk z każdego kierunku.
  •      Czułość – to wartość wyrażana w miniwoltach na paskal. Mikrofony dynamiczne mają mniejszą czułość niż pojemnościowe. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że większa czułość nie zawsze jest pożądana, a co za tym idzie – parametr ten należy dopasować do indywidualnych potrzeb.
  •      Szum własny – w tym przypadku należy przyjąć zasadę, że im jest on niższy, tym mikrofon będzie w stanie zarejestrować więcej cichych dźwięków.
  •      Wielkość membrany – do wyboru mamy tu trzy typy mikrofonów. Pierwsze z nich to wielkomembranowe, gdzie średnica membrany przekracza 19 milimetrów. Takie urządzenia cechują się wysoką czułością i niską wartością szumów własnych. Ich wadami są większe zniekształcenia i węższe pasmo przenoszenia. Drugim typem są mikrofony małomembranowe. Średnica membrany nie może tu przekraczać 15,9 milimetra. Dobrze radzą one sobie ze zbieraniem wysokich tonów i nie zniekształcają dźwięków w tak dużym stopniu, jak wielkomembranowe. Niestety, mają wysoki poziom szumów własnych. Ostatnią grupę stanowią mikrofony średniomembranowe stanowiące połączenie zalet i wad wymienionych powyżej rozwiązań.

Ile kosztuje mikrofon do komputera

Wpływ na cenę mikrofonu do komputera ma cały szereg wymienionych powyżej kwestii. Nie bez znaczenia jest tu również marka. Najtańsze modele nabędziemy już za około kilkanaście złotych. Za bardziej zaawansowane zapłacimy od około 100 do około 1000 złotych.

Jak widać, mikrofon do komputera to niezwykle przydatne akcesorium. By być zadowolonym z dokonanego zakupu, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów.

Może zainteresują Cię również:

Jakie słuchawki z mikrofonem?

Mikrofon do komputera – jak wybrać?

Jak wybrać słuchawki? Te rzeczy powinieneś sprawdzić

Słuchawki komputerowe

Słuchawki do telefonów ☆ Słuchawki do smartfonów

Słuchawki nauszne