Kategorie

Konto

Koszyk

Pralka – jak wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Pralka – jak wybrać?

Pierwsze pralki pojawiły się na rynku w drugiej połowie XIX wieku, wypierając tym samym żmudne pranie ręczne, które było zmorą niejednej pani domu. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez pralki automatycznej, jednak wybór odpowiedniego urządzenia może przysporzyć problemów. Która pralka najlepiej spełni twoje oczekiwania? Sprawdź nasze wskazówki!

Na jakie parametry pralki warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Kupując pralkę, trzeba wziąć pod uwagę jej budowę, parametry techniczne oraz dostępne programy prania. Wąska pralka do zabudowy sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu, a pralka pod blatem to ciekawy pomysł na funkcjonalną aranżację pralni, łazienki czy nawet kuchni. W obu przypadkach zyskujemy dodatkowy blat roboczy. Coraz większą popularnością cieszy się również pralka z suszarką – to idealne rozwiązanie dla dużych rodzin.

Klasa energetyczna pralki

Pralki dostępne w sklepach oznaczone są specjalną etykietą informującą o klasie energetycznej sprzętu. Najkorzystniejszym wyborem będzie pralka klasy A, A+, A++ lub A+++, która charakteryzuje się najmniejszym zużyciem energii. Warto pamiętać, że im wyższa klasa urządzenia, tym niższe koszty eksploatacji. Dopasowując pralkę do swoich potrzeb, nie należy jednak pomijać innych parametrów gwarantujących komfort użytkowania.

Pojemność pralki

Pralka o pojemności 5kg czy 9 kg? Kupując sprzęt AGD, należy zastanowić się, które rozwiązanie będzie bardziej praktyczne. Zdarza się, że kupujemy pralkę o dużej pojemności, a później nie wykorzystujemy pełnych możliwości wsadu. Pojemność 5 kg będzie wystarczająca dla par oraz singli. Na wyższy poziom ładowności powinny zdecydować się rodziny z dziećmi, gdzie rzeczy do prania jest znacznie więcej. Przydatnym urządzeniem dla osób, które dużo podróżują, jest mini pralka turystyczna o standardowej pojemności ok. 3 kg.

Głębokość pralki

Kupując nową pralkę, nie sposób pominąć tak ważnej kwestii, jak wymiary urządzenia. Pralka ładowana od frontu ma na ogół 50-60 cm szerokości i 50 cm głębokości, choć zdarzają się płytsze modele typu SLIM (ok. 33 cm). Pralka ładowana od góry jest zwykle głębsza (ok. 60 cm) i węższa (40-45 cm). Dzięki bogatej ofercie pralek o różnej głębokości z łatwością wybierzesz optymalne rozwiązanie.

Poziom hałasu pralki

To jeden z tych parametrów, który znacznie wpływa na komfort użytkowania pralek i innych urządzeń AGD. Głośne wirowanie potrafi skutecznie zakłócić sen dziecka lub wieczorny wypoczynek. Nic więc dziwnego, że producenci sprzętu AGD prześcigają się we wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych, mających na celu obniżenie poziomu hałasu generowanego przez pralkę. Pod tym kątem wyróżnia się m.in. pralka LG z serii 6 Motion, pralka Bosch wykorzystująca technologię EcoSilence Drive czy też pralka Amica z cichym silnikiem Logic Drive.

Prędkość wirowania pralki

Pralki charakteryzujące się wyższą prędkością wirowania, w granicach 1200-1600 obrotów na minutę, są na ogół nieco droższe. Im wyższe obroty, tym odzież po wypraniu jest mniej wilgotna. Zatem jeśli zależy ci na maksymalnym skróceniu czasu suszenia ubrań, wybierz model o wyższej prędkości wirowania.

Najważniejsze programy pralki

Do najważniejszych programów prania, stojących za efektywnością i wygodą użytkowania pralki, zalicza się pranie bawełny, syntetyków, wełny czy też tkanin delikatnych. Aby oszczędzić czas, wystarczy wybrać tryb szybki prania, który trwa ok. 30 minut. Niektóre urządzenia wyposażono w program odplamiania oraz prania obuwia. Ciekawym rozwiązaniem jest pralka Electrolux z funkcją pary, która zapobiega gnieceniu tkanin. Na uwagę zasługuje również pralka Samsung wykorzystująca technologię Home Connect, która umożliwia obsługę pralki za pomocą aplikacji w telefonie.

Popularni producenci pralek

Pralka jakiej firmy najlepiej sprawdzi się w twoim domu? W badaniu przeprowadzonym przez Polski Instytut Badań Jakości to pralki Whirpool, Samsung, Bosch, LG i Amica okazały się najlepsze, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Zaufaniem konsumentów cieszą się również energooszczędne pralki Beko, Miele i Indesit. Producenci urządzeń AGD nieustannie ulepszają parametry swoich produktów, zapewniając bezawaryjne użytkowanie przez lata. Poszczególne modele wyróżniają się nie tylko funkcjonalnością, ale także interesującym designem.

Ile kosztuje pralka?

Na ostateczną cenę pralki wpływa m.in. klasa energetyczna, pojemność bębna, rodzaj dostępnych programów oraz innych udogodnień, takich jak zabezpieczenie przed dziećmi czy funkcja pupil. Ceny pralek zaczynają się od ok. 800 zł, a kończą na kilku tysiącach złotych – ale bez problemu można kupić energooszczędną pralkę klasy A++ poniżej 1500 zł.