Kategorie

Konto

Koszyk

Słuchawki – 4 propozycje, które sprawdzą się w każdej sytuacji

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Słuchawki – 4 propozycje, które sprawdzą się w każdej sytuacji

Większość osób nie wyobraża sobie doby bez codziennej dawki muzyki. Potrafi ona zachwycać sama w sobie, wprowadzić człowieka w dobry nastrój, a także zająć czas w drodze do pracy. Nieodłącznym gadżetem do słuchania muzyki czy prowadzenia rozmów telefonicznych są słuchawki. Najdoskonalszy odtwarzacz muzyczny może okazać się jednak słabej jakości, jeśli zakupimy do niego nieodpowiedni model słuchawek. Jaki więc wybrać?

1. Jakie słuchawki douszne?

Słuchawki douszne zajmują bardzo mało miejsca i nadają się doskonale zarówno w trakcie podróży, jak i w codziennych sytuacjach. Model ten ze względu na podłączenie mini-jack pasuje do większości sprzętów elektronicznych, dlatego można go jednocześnie używać w laptopie czy tablecie. Sprawdza się doskonale jako słuchawki do telefonu lub smartfona, ze względu na swoją niewielką wagę i poręczność.

Innym równie praktycznym rozwiązaniem są słuchawki dokanałowe, umieszczane w głębi ucha, przez co dokładnie wytłumiają dźwięk dochodzący z zewnątrz. Zarówno słuchawki douszne, jak i dokanałowe, ze względu na swoją budowę, mogą być używane jednocześnie przez dwie osoby – wystarczy jedną słuchawkę podać znajomemu i podzielić się nowym muzycznym przebojem. Istotne w ich przypadku jest również regularne zaopatrywanie się w pozostałe akcesoria np. gumki do wymiany.

2. Jakie słuchawki nauszne i wokółuszne?

Do słuchania muzyki w domu lub oglądania filmu w pojedynkę najlepiej sprawdzą się słuchawki wygłuszające np. wokółuszne. Do modeli, charakteryzujących się zamkniętą konstrukcją należą również słuchawki nauszne. W doborze tego typu słuchawek przewodowych warto kierować się długością kabla, który wpływa na wygodę ich użytkowania.

Innym ważnym kryterium w doborze słuchawek nausznych i wokółusznych jest ich zakres pasma przenoszenia, impedancję czy dynamikę głośników. W przypadku drugiego modelu rozróżnia się także:

  • słuchawki otwarte – zapewniające prawidłową wentylację ucha, ale brak izolacji otoczenia,
  • słuchawki zamknięte – gwarantujące absolutną izolację dźwięków, ale przysparzające duży dyskomfort w trakcie długiego słuchania,
  • słuchawki półotwarte – umożliwiające zbilansowany dźwięk oraz izolację otoczenia na poziomie pomiędzy modelem otwartym a zamkniętym.

3. Jakie słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe sprawdzą się idealnie w trakcie uprawiania sportu i codziennych czynności w biurze czy w domu. Komfort ich użytkowania, ze względu na brak kabli, jest oczywiście bezkonkurencyjny. To doskonałe słuchawki do biegania, sprzątania, a nawet grania.

Niemniej dokonując zakupu tego typu urządzenia należy zdecydować czy do transmisji dźwięku słuchawki wykorzystują Bluetooth, WI-FI, podczerwień czy fale radiowe. Do wyboru pozostają również modele bezprzewodowe douszne, dokanałowe, nauszne itd. Należy pamiętać, że im mniejszy model, tym łatwiej go zgubić.

Słuchawki bezprzewodowe sprawią, że użytkownik nie czuje ich na sobie, niemniej musi pamiętać o ich systematycznym ładowaniu baterii.

4. Jakie słuchawki dla graczy?

Wybierając słuchawki dla gracza, najlepiej postawić na model nauszny, który będzie tłumić dźwięki z zewnątrz, ale nie będzie uciskać użytkownika w trakcie długiej rozgrywki. Jeśli z kolei mają one posłużyć do przeprowadzania gier online, koniecznie należy zakupić słuchawki z mikrofonem, które umożliwią swobodną komunikacją z drugim zawodnikiem.

Słuchawki gamingowe powinny łączyć w sobie wysoki komfort użytkowania wraz z najlepszą jakością dźwięku. W związku z czym model ten powinien posiadać możliwość regulacji wielkości do kształtu głowy oraz regulator stopnia głośności.  

Wybór słuchawek powinien być uzależniony przede wszystkim od celu ich zastosowania. Jeden model okaże się praktyczniejszy do biegania, inny do słuchania muzyki w autobusie, a jeszcze inny do rozgrywki gamingowej. Warto jednak, aby każdy z nich odznaczał się wysoką jakością dźwięku i odpowiadał na indywidualne potrzeby użytkownika.