Kategorie

Konto

Koszyk

Sokowirówka czy wyciskarka?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Sokowirówka czy wyciskarka?

Choć sklepy kuszą nas ogromnym wyborem soków, to jako klienci podchodzimy do nich z coraz większą podejrzliwością – sprawdzamy skład, a w szczególności ilość cukru. Dlatego coraz częściej, szukając zdrowszej alternatywy dla nas i naszych najbliższych, decydujemy się na zakup sokowirówki bądź też wyciskarki, które umożliwiają nam własnoręcznie wyciskanie zdrowych, pysznych i świeżych soków. Ale oba wspomniane urządzenia różnią się od siebie pod pewnymi względami. Dlatego zanim dokonamy wyboru, warto zapoznać się ze specyfiką każdego z nich i odpowiedzieć sobie na pytanie – sokowirówka czy wyciskarka?

Czym się różni sokowirówka od wyciskarki?

Na pierwszy rzut oka niczym – oba urządzenia dostarczają nam świeżego soku. Ale różnica tkwi w procesie jego pozyskiwania. Podczas gdy sokowirówka rozdrabnia owoce i warzywa na niewielkie części, po czym zbiera sok, który z nich wypłynął, wyciskarka nie rozcina, a równomiernie rozgniata wrzucone produkty. Dlatego też sok uzyskiwany z sokowirówki jest zdecydowanie bardziej klarowny i wodnisty. Jeśli więc nie jesteśmy przyzwyczajeni do picia soków z wysoką zawartością miąższu, łatwiej nam będzie przestawić się na sok z sokowirówki. Z drugiej jednak strony wyciskarka pozwala na zachowanie wszystkich ważnych składników odżywczych, ponieważ, w odróżnieniu do sokowirówki, podczas procesu wyciskania nie dochodzi do obróbki termicznej owoców i warzyw.

Sokowirówka – co warto wiedzieć?

Wspomniana obróbka termiczna pulpy w sokowirówce wynika z niezwykle wysokiej częstotliwości obrotów. Z jednej strony to mniej składników odżywczych, w tym przede wszystkim witaminy C. Z drugiej jednak strony pozwala to na bardzo szybkie i efektywne działanie urządzenia – w tym samym czasie uzyskamy za jego pomocą zdecydowanie więcej soku niż przy użyciu wyciskarki. Od nas zależy decyzja, czy lepsza dla nas jest sokowirówka wolnoobrotowa (która pozwoli nam uzyskać sok o lepszym składzie), czy też wysokoobrotowa (która dostarczy nam go więcej w krótkim czasie).

Wyciskarka – jak działa?

Wyciskarka jest zdecydowanie wolniejsza niż sokowirówka, ponieważ zamiast kilku tysięcy obrotów na minutę (co zależy od modelu sokowirówki) zapewnia od kilkudziesięciu do nieco ponad stu obrotów. Ale dzięki temu uzyskany sok zachowuje wszystkie dobroczynne właściwości. Co więcej, taki sok zdecydowanie dłużej zachowa swoją świeżość. Jeśli więc lubimy przygotowywać soki na cały dzień albo na dzień kolejny, wyciskarka wyda nam się logicznym wyborem sprzętu do kuchni.

Rodzaje wyciskarek

Po pierwsze wyciskarki dzielimy na ręczne i automatyczne – te pierwsze wymagają od nas zdecydowanie więcej siły i czasu na przygotowanie, ale są tańsze. Nie są jednak najlepszym wyborem dla domu, w którym z wyciskarki korzystać będą także osoby młodsze bądź w starszym wieku. Automatyczne wyciskarki podzielić można ze względu na liczbę wałków (jeden bądź dwa) oraz ze względu na sposób umieszczania w urządzeniu owoców i warzyw (pionowo bądź poziomo).

Jakie owoce i warzywa do wyciskarki, a jakie do sokowirówki?

Kolejna różnica między sokowirówką a wyciskarką opiera się na rodzajach warzyw i owoców, z których możemy otrzymywać sok. Pod tym względem większą różnorodnością zastosowania pochwalić może się wyciskarka, do której wrzucić możemy zarówno cytrusy, jabłka czy spore warzywa, ale także liściaste warzywa (na przykład szpinak czy jarmuż), zioła oraz niewielkie owoce jak borówki czy maliny. Z tego typu produktami sokowirówka sobie nie poradzi.

A może blender?

Nasze opcje nie ograniczają się oczywiście jedynie do sokowirówek i wyciskarek. Na rynku małego AGD  dostępny jest także szeroki wybór blenderów, które również pozwolą nam uzyskać świeży sok. Może być to blender ręczny, jak i blender kielichowy – ten pierwszy jest zdecydowanie mniejszy i możemy zabrać go ze sobą nawet do pracy albo na wyjazd. Jednakże pamiętajmy, że blender pozwoli nam uzyskać zdecydowanie gęstszy sok – z drugiej strony sprzęt ten możemy wykorzystać do koktajli i do smoothie. Blender w odróżnieniu od poprzednich urządzeń mieli warzywa i owoce. Nie pozostawia po nich żadnych odpadów, ale blendowane produkty musimy wcześniej dokładnie oczyścić i pokroić na mniejsze kawałki. Blender wykorzystywać możemy także do kruszenia lodu bądź do mielenia orzechów.

Na co zwrócić uwagę, kupując wyciskarkę i sokowirówkę?

Dochodzimy do pytania – sokowirówka czy wyciskarka? Choć sok uzyskany z sokowirówki może zawierać mniej składników odżywczych niż ten z wyciskarki, to wiele zależy od konkretnego modelu i jego parametrów. Niezwykle ważna jest z pewnością częstotliwość obrotów i sposób obróbki. Pamiętajmy także, że sokowirówki są zdecydowanie tańsze, a każda alternatywa dla gotowych soków z supermarketów jest atrakcyjna.

Gdzie kupić wyciskarkę i sokowirówkę?

Ogromny wybór wyciskarek i sokowirówek znajdziemy w internecie w sklepach ze sprzętem AGD. Sklepy stacjonarne nie posiadają zazwyczaj na stanie wszystkich modeli i producentów. W sieci znajdziemy wszystkich renomowanych producentów. Sokowirówka Zelmer, sokowirówka Bosch, sokowirówka Philips – wszystko zależy od naszych potrzeb i oczywiście zasobów portfela.